Zyska: Polska może zostać wodorowym spichlerzem Europy

– Polska może być energetycznym spichlerzem Europy poprzez magazynowanie energii w wodorze. Analiza struktur geologicznych wskazuje, że kawerny solne posiadają potencjał magazynowania energii w wodorze na poziomie 10 000 TWh – powiedział podczas Konferencji Stron Porozumienia sektora na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska

Podczas referatu otwierającego wiceminister klimatu i środowiska zaznaczył, że porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej to unikalna formuła współpracy i pierwsze takie porozumienie w całej Unii Europejskiej.
– Wspólna wizja możliwości wykorzystania wodoru w oparciu o polski wkład, przełoży się na wzmocnienie konkurencyjności gospodarki. Elementem budowy gospodarki wodorowej są też doliny wodorowe będące czynnikiem pozwalającym na budowę łańcucha wartości – powiedział Zyska.
Wiceminister dodał także, że wielokrotnie doświadczaliśmy momentów przełomowych dla światowej gospodarki, szczególnie kiedy nowopowstałe rozwiązania zastępowały mniej efektywne stare technologie.
Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska, wskazał także, że obecnie Ministerstwo Klimatu i środowiska tworzy regulacje prawne w zakresie wytwarzania tzw. zielonego wodoru.
– Obecnie naszym najważniejszym projektem legislacyjnym jest tzw. „Konstytucja dla wodoru”, czyli pakiet ustaw i rozporządzeń, którego celem jest stworzenie odpowiedniego otoczenia regulacyjnego, w tym wprowadzenia systemu pomocy publicznej w zakresie produkcji zeroemisyjnego wodoru. Jego częścią jest m.in. projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw – dodał. 
Konferencja wodorowa odbyła się 7 grudnia w Warszawie. Porozumienie sektorowe na rzecz gospodarki wodorowej zostało podpisane 14 października 2021 roku. Zbiera ponad 137 interesariuszy, zarówno biznesu, nauki jak i instytutów naukowych i zakłada ścisłą współprace dotyczącą rozwoju sektora wodorowego w Polsce.
Woda, wodór, węgiel jako gamechanger podczas II Kongresu 3W (RELACJA)

 
Artykuł Zyska: Polska może zostać wodorowym spichlerzem Europy pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.