Unijna komisarz ds. energii wzywa do kompromisu w sprawie limitu cenowego na gaz

Unijna komisarz ds. energii Kadri Simson wezwała we wtorek kraje członkowskie UE do „elastyczności” w sprawie limitu cenowego na gaz. Tego dnia w Brukseli odbywa się nadzwyczajne posiedzenie ministrów UE odpowiedzialnych w swoich rządach za energetykę. Po raz kolejny spotykają się oni, żeby spróbować uzgodnić pułap cen na gaz.

Czy państwa UE osiągną kompromis w kwestii cen gazu?

„Każdy musi wykazać się pewną elastycznością i każdy musi być w stanie zaproponować jakieś kompromisy. Spodziewam się więc, że ministrowie przeprowadzą bardzo konstruktywną dyskusję, która naprawdę przyniesie nam rozwiązanie z jak najszerszym poparciem wśród państw członkowskich” – powiedziała Simson przed udaniem się na salę obrad.

Dopytywana, czy faktycznie spodziewa się kompromisu we wtorek, odpowiedziała wymijająco, że wszystkich czeka bardzo długa dyskusja.

Stanowisko dotyczące ceny gazu odebrane jako żart

W trakcie poprzedniego spotkania ministrów energii, które odbyło się 24 listopada, jego uczestnicy ocenili, że przedstawiona przez Komisję propozycja limitu na poziomie 275 euro za MWh, czyli wyższym niż aktualna cena rynkowa, „to żart”.

„Trudno poważnie podejść do tej propozycji. (…) Oczekujemy, że zostaniemy poważnie potraktowani” – mówiła wówczas polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Przypomniała również, że to Rada Europejska zobowiązała państwa członkowskie do wypracowania rozwiązań w zakresie ceny maksymalnej na gaz. Wskazała, że to Niemcy, wspierane przez Holandię i częściowo Danię, wywierają nacisk na Komisję i blokują realizację inicjatywy.

Od tamtej pory nie pojawiły się żadne informacje o ewentualnych nowych propozycjach ze strony KE, czy modyfikacjach poprzednich. (PAP)