To, co gwarantuje sukces

Zdrowie to kluczowy element determinujący nasze osiągnięcia, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Niezwykle istotne jest zrozumienie złożonej relacji między stanem zdrowia, a sukcesami zawodowymi, ale branża stomatologiczna po latach dynamicznego rozwoju dziś zdaje się wyhamowywać – mówi Michał Kort – właściciel firmy stomatologicznej Implantik.

Zgodzi się pan z twierdzeniem, że osiąganie celów biznesowych wymaga nie tylko umiejętności mentalnych, ale także fizycznej kondycji i wewnętrznej energii?

Oczywiście. Często bagatelizujemy wpływ ogólnego stanu zdrowia na nasze osiągnięcia. Obserwując ludzi sukcesu widzę wyraźną korelację między ich dobry samopoczuciem, a kondycją fizyczną. Na pierwszy plan rzuca się ich stan uzębienia. Zdrowe zęby nie tylko stanowią naszą wizytówkę, ale również pełnią rolę zaproszenia do nawiązywania kontaktów zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Wyobraźmy sobie próbę budowania relacji z zaciśniętymi zębami. Zaniedbane zęby i nieprawidłowy zgryz mogą prowadzić do kompleksów, które wpływają negatywnie na jakość naszej pracy oraz zdolność do osiągania biznesowych celów. W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku sukces projektów często zależy od detali, a zdrowie jamy ustnej bez wątpienia jest jednym z tych istotnych elementów. Moi pacjenci, starając się o sukces, często dążą zarówno do zdrowia, jak i atrakcyjnego wyglądu. Niezależnie od naszych preferencji, jesteśmy nieustannie oceniani przez klientów i kontrahentów. Warto jednak zauważyć różnicę między ocenianiem na podstawie wyglądu, a oceną kondycji jamy ustnej. Zaniedbane zęby zawsze będą odbierane negatywnie. Natomiast zdrowy uśmiech może otworzyć przed nami wiele możliwości zarówno w sferze biznesowej, jak i prywatnej. Uśmiech jest wyrazem pozytywnych emocji, korzystnie wpływa na naszych kontrahentów i współpracowników, zwiększa efektywność pracy w grupie, umożliwia nawiązanie więzi i budowanie zaufania. Można by rzec, że w dzisiejszym świecie biznesu, szczególnie dla menedżerów i liderów, uśmiech jest narzędziem niezbędnym do osiągania sukcesów. Dla nich leczenie stomatologiczne stanowi inwestycję, która z pewnością zwróci się wielokrotnie.

To powoduje, że kliniki stomatologiczne powstają, jak grzyby pod deszczu i konkurencja jest bardzo duża. Jakie widzi pan perspektywy rozwoju tej branży i warunki przetrwania?

Polski rynek usług stomatologicznych stanowi doskonałe dowody na to, że opieka zdrowotna może być innowacyjnym i dynamicznym obszarem biznesowym. Klienci mają dostęp do szerokiej gamy informacji i coraz większe oczekiwania. Aby spełnić te wymagania, niezbędne jest holistyczne podejście. Musimy być ekspertami w dziedzinie implantologii, protetyki i ortodoncji. Oferowane przez nas usługi stomatologiczne coraz częściej uzupełniamy również o zabiegi kosmetyczne, które np. przyspieszają proces regeneracji po ingerencji chirurgicznej. Warto również zauważyć, że kompleksowe leczenie stomatologiczne nie może odbyć się w jednym dniu. W niektórych przypadkach proces ten może trwać nawet ponad tydzień. Dlatego klinika chcąc być konkurencyjna może dysponować własną bazą noclegową, co nie tylko zapewnia wygodę pacjentom, ale również ułatwia pracę lekarzom, przyczyniając się tym samym do podniesienia jakości świadczonych usług. 

Chcąc dziś przetrwać na tym rynku nasze plany rozwoju muszą zakładać nie tylko stałe wprowadzanie nowych procedur leczenia dzięki innowacyjnym sprzętom ale również otwieranie kolejnych placówek, aby być bliżej pacjentów oraz osiągnąć korzyści wynikające z ekonomii skali. Nieustanne dążenie do doskonałości, holistyczne podejście do leczenia i dbałość o wysoką jakość usług to dziś sposób by przetrwać na tym konkurencyjnym rynku. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedź na pytanie o przewidywane perspektywy rozwoju branży stomatologicznej w nadchodzących latach wymaga spojrzenia na szerszy kontekst. Branża stomatologiczna odgrywa niezwykle istotną rolę w społeczeństwie, a zapotrzebowanie na usługi stomatologiczne stale rośnie. Wzrost świadomości zdrowotnej, zwiększające się oczekiwania pacjentów oraz postęp technologiczny są czynnikami, które kształtują przyszłość tej branży. Przewiduje się, że rozwój technologii i innowacyjnych metod leczenia będzie nadal napędzał branżę stomatologiczną. Coraz większe zastosowanie technologii cyfrowych, takich jak skanery intraoralne, drukarki 3D czy systemy CAD/CAM, umożliwiają precyzyjne planowanie i wykonanie zabiegów, skracając jednocześnie czas trwania leczenia. Nowoczesne implanty, materiały protetyczne i techniki ortodontyczne otwierają nowe możliwości i podnoszą standardy leczenia. Warto również zwrócić uwagę na rosnące znaczenie estetyki stomatologicznej. Pacjenci coraz bardziej dbają nie tylko o zdrowie jamy ustnej, ale również o piękny uśmiech. Z tego powodu usługi związane z wybielaniem zębów, ortodoncją estetyczną czy protetyką estetyczną będą nadal rozwijać się i cieszyć się dużym zainteresowaniem.

Branża stomatologiczna będzie także korzystać z postępu w dziedzinie medycyny regeneracyjnej i biotechnologii. Badania nad nowymi metodami leczenia i odtwarzania tkanek jamy ustnej, takimi jak terapia komórkowa czy stosowanie biomateriałów, otwierają perspektywy na lepsze i bardziej skuteczne metody leczenia. W kontekście demograficznym należy zauważyć, że starzejące się społeczeństwo prowadzi do wzrostu zapotrzebowania na usługi stomatologiczne. Zwiększająca się liczba seniorów, którzy pragną cieszyć się zdrowym uśmiechem i komfortem funkcjonowania, stwarza również duże możliwości rozwoju branży. Dlatego mimo rosnącej konkurencji, nadal jest duży potencjał dla tej branży ale należy iść z czasem postępom i wynalazkami. 

Polecamy: „Bezpieczna optymalizacja podatkowa”