Terminal pod morskie farmy wiatrowe Orlenu ze zgodą na budowę

– Polski Koncern Naftowy Orlen otrzymał zgody na rozpoczęcie prac przy budowie terminalu instalacyjnego dla farm wiatrowych w Świnoujściu – poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek na Twitterze.

– Trzy miesiące od decyzji o budowie w Świnoujściu terminala instalacyjnego morskich farm otrzymujemy od wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego zgody, umożliwiające rozpoczęcie prac. Terminal będzie gotowy już w 2025 roku wspierając realizację naszych projektów offshore – napisał prezes Orlenu.

3 miesiące od decyzji o budowie w Świnoujściu terminala instalacyjnego morskich farm otrzymujemy od Wojewody zachodniopomorskiego @BoguckiZbigniew zgody, umożliwiające rozpoczęcie prac. Terminal będzie gotowy już w 2025 r. wspierając realizację naszych projektów #offshore https://t.co/BVEO04KLik
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) January 12, 2023

W połowie października ubiegłego roku Orlen podpisał umowę z zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ws. budowy terminalu instalacyjnego w Świnoujściu.
Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach projektu morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Na teren terminalu dostarczane mają być komponenty morskich farm wiatrowych, w tym turbiny. Powstaną dwa nabrzeża: każde o długości 250 m, które będą mogły obsłużyć największe jednostki pływające do budowy offshore i nie tylko. W tym porcie będzie również można montować wstępnie i turbiny, i maszty do wysokości ponad 100 m, udźwigu 1000 ton.
Pierwszym projektem realizowanym przy wykorzystaniu terminalu instalacyjnego w Świnoujściu ma być Baltic Power, wspólne przedsięwzięcie Grupy Orlen i kanadyjskiej spółki Northland Power. Farma Baltic Power o mocy do 1,2 GW ma być zlokalizowana ok. 23 km od brzegu na wysokości Choczewa i Łeby. Po zakończeniu budowy w 2026 roku będzie w stanie zasilić w czystą energię ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.
PKN Orlen/PAP/Mariusz Marszałkowski
Terminal instalacyjny Orlenu i fabryka turbin Vestas wesprą Baltic Power

Artykuł Terminal pod morskie farmy wiatrowe Orlenu ze zgodą na budowę pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.