Tauron zakończył budowę nowej farmy wiatrowej

Tauron zakończył prace budowlane na terenie farmy wiatrowej Piotrków. Instalacja o łącznej mocy 30 MW zaspokoi potrzeby energetyczne 35 tys. gospodarstw domowych. To dziesiąta farma wiatrowa Turona, a moc zainstalowana w tej technologii przekroczyła 400 MW.

Nowa farma wiatrowa Taurona powstała w województwie łódzkim, 10 km od Piotrkowa Trybunalskiego. Łącznie w gminach Wolbórz i Moszczenica stanęło 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW i wysokości 123m. Spodziewana średnioroczna produkcja energii z instalacji szacowana jest na poziomie 90,1 GWh. Dzięki temu, według wyliczeń spółki do atmosfery trafi o ok. 76,6 tys. ton dwutlenku węgla mniej, niż gdyby ta sama ilość prądu została wytworzona w konwencjonalnych źródłach wytwórczych.
Prace na terenie elektrowni wiatrowej rozpoczęły się na początku 2021 roku i zostały zakończone w pierwotnie planowanym terminie. Za realizację projektu odpowiedzialna była spółka Tauron Zielona Energia – powołana do budowy i rozwoju projektów OZE.
– Piotrków to dziesiąta farma wiatrowa funkcjonująca w Grupie Tauron, trzy kolejne projekty są właśnie realizowane. W ramach zielonej transformacji konsekwentnie rozbudowujemy portfel nisko- i zeroemisyjnych aktywów wytwórczych – mówi Paweł Szczeszek, prezes Taurona. – W perspektywie 2025 roku planujemy podwoić stan posiadania w energetyce wiatrowej, a w 2030 roku chcemy dysponować już 1100 MW zainstalowanymi w tej technologii – dodaje prezes Taurona.
Tauron dysponuje dziś dziesięcioma farmami wiatrowymi, tj.: Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 410 MW. W czerwcu tego roku TAURON kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Grupa dzięki realizacji tej inwestycji zwiększy swoje zielone moce o prawie 60 MW.
Tauron/Mariusz Marszałkowski
 
Artykuł Tauron zakończył budowę nowej farmy wiatrowej pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.