Tauron zainstalował magazyn energii, który wesprze fotowoltaikę Małopolski

Tauron poinformował, że przyłączył do sieci elektroenergetycznej przemysłowy magazyn energii w Ochotnicy Dolnej w Małopolsce. Ma on moc 100 kW i pojemność 180 kWh, które pozwolą na pracę okolicznych instalacji fotowoltaicznych.

Tauron podkreśla, że energia zmagazynowana w instalacji w Ochotnicy pozwoli na zaspokojenie dobowych potrzeb energetycznych 25 gospodarstw domowych. Magazyn ma przede wszystkim stabilizować napięcia w sieci dystrybucyjnej i wspierać funkcjonowanie prosumenckich instalacji fotowoltaicznych.
Z roku na rok gmina Ochotnica Dolna zwiększa udział instalacji fotowoltaicznych na swoim terenie. Obecnie występuje tam jeden z największych w Polsce współczynników zagęszczenia 1-fazowych mikroinstalacji, co okresowo ogranicza możliwość oddawania przez prosumentów energii do sieci. Przekroczone poziomy oraz asymetria napięć powodują czasowe wyłączenia instalacji prosumenckich. Są to czynniki, które zmniejszają opłacalność poniesionych przez prosumentów inwestycji – podaje Tauron.
Jest to drugi przemysłowy magazyn energii uruchomiony w gminie Ochotnica Dolna. Pierwszy pracuje w systemie od lipca 2022 roku.
Tauron/Jędrzej Stachura
Tauron przekaże swoje aktywa węglowe Skarbowi Państwa na przełomie roku

Artykuł Tauron zainstalował magazyn energii, który wesprze fotowoltaikę Małopolski pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.