Suwerenność energetyczna

Suwerenność energetyczna była naszym priorytetem – podkreśliła w środę podczas Kongresu 590 minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Kryzys energetyczny – najgorsze już za nami?

Anna Moskwa zwróciła uwagę, że w ub.r. było dużo lęków związanych z dostępnością surowców energetycznych, np. gazu, ale – jak podkreśliła – polski rząd poradził sobie z tymi wyzwaniami, m.in. przyjmując odpowiednie ustawodawstwo związane z ochroną obywateli oraz odbiorców wrażliwych. „Reagowaliśmy na wszystkie potrzeby, pracowaliśmy nad tym przez lata. Pracowaliśmy nad infrastrukturą, nad dywersyfikacją kierunków dostaw i będziemy dalej pracować. Nie schodzimy z tej ścieżki, nie usypiamy czujności, jesteśmy cały czas na ścieżce do pełnej suwerenności energetycznej” – zapewniła.

Niezależność od surowców zewnętrznych

Jak podkreśliła, suwerenność energetyczna związana jest m.in. z niezależnością od surowców zewnętrznych. Wskazała przy tym na rosnące krajowe wydobycie gazu. Dodała, że ważnym elementem suwerenności energetycznej jest też wykorzystanie lokalnych zasobów, a takim jest np. potencjał geotermalny Polski. Podała, że w resorcie jest obecnie „50 wniosków na ciepłownie geotermalne”, a do listy siedmiu istniejących dołączył Sieradz. Jak przekonywała szefowa MKiŚ, połowa terytorium kraju ma potencjał geotermalny, a poszukiwania i badania wspiera finansowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przypomniała, że pierwszy odwiert jest w 100 proc. finansowany przez właśnie tę instytucję, tak by samorządy nie brały na siebie ryzyka. Minister zapowiedziała, że takie wsparcie będzie obecne również w kolejnych konkursach geotermalnych.

Więcej energii z OZE 

Minister Moskwa wskazała ponadto na odnawialne źródła energii. Podkreśliła, że w ostatnim czasie nawet 30 proc. energii w Polsce pochodziło z OZE. Dodała, że w kraju funkcjonuje już blisko 1,3 mln prosumentów, którzy na dachach swoich domów mają panele fotowoltaiczne. Minister przypomniała, że rząd poprzez program „Mój Prąd” wspiera energetykę prosumencką. Ostatnio program został też rozszerzony o wsparcie do pomp ciepła, co ma zwiększyć autokonsumpcję energii. „Wsparcie dalej będzie przekazywane Polakom” – zapewniła.