Sondaż IBRiS: Większość wyborców PiS jest za odblokowaniem ustawy odległościowej

Co z ustawą 10H? Aż 69 procent wyborców Solidarnej Polski twierdzi, że projekt zostanie przegłosowany bez względu na konfigurację. Pozostali respondenci mają więcej wątpliwości. Przyszłość energetyki wiatrowej w Polsce czeka na decyzję Zjednoczonej Prawicy.
Polacy czekają na odblokowanie „ustawy wiatrakowej”
W najnowszym sondażu IBRiS dla Rzeczpospolitej zapytano Polaków o przyszłość „ustawy wiatrakowej”. Partie Zjednoczonej Prawicy, czyli Solidarna Polska oraz Prawo i Sprawiedliwość, nie mogą dojść do porozumienia i obierają przeciwny front. Ustawa jest jednym z keków milowych, od którego zależy czy Polska uzyska środki z Krajowego Planu Odbudowy.
Z sondażu IBRiS dla Rzeczpospolita wynika, że 36,2 procent badanych twierdzi, że ustawa wiatrakowa 10H zostanie przyjęta przez posłów PiS bez wsparcia Solidarnej Polski. Trochę mniej respondentów, bo 21,2 procent jest zdania, że ustawa zostanie odrzucona z powodu braku większości dla PiS, natomiast 15,5 procent osób wierzy we wspólny front obu partii. Prawie 30 procent pytanych pozostaje bez zdania.
Wyborcy obozu władzy
Wyborcy PiS, aż 37 procent utrzymuje, że Solidarna Polska zagłosuje razem z PiS, a 26 procent uważa, że partia rządząca przegłosuje ustawę razem z opozycją. Tylko 12 procent respondentów twierdzi, że ustawa zostanie odrzucona.
Wyborcy opozycji
Wśród tych osób, tylko siedem procent głosujących wierzy, że SP zagłosuje z PiS, a 49 procent wybiera opcję wspólnego głosowania partii rządzącej z opozycją. Znacznie więcej niż w grupie wyborców PiS, bo 25 procent pytanych uważa, że ustawa w ogóle nie przejdzie.
Elektorat Solidarnej Polski pozostaje optymistyczny. Z sondażu wynika, że 63 procent wierzy, że ustawa 10H zostanie uchwalona bez względu na ostateczną konfigurację głosowania.
Rzeczpospolita/Maria Andrzejewska
Wójcik: Od taniej energii dzieli nas zaledwie 500 metrów

Artykuł Sondaż IBRiS: Większość wyborców PiS jest za odblokowaniem ustawy odległościowej pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.