Sieć przestaje nadążać za rozwojem OZE w Polsce

Resort klimatu i środowiska podaje, że sektor OZE odnotowuje wzrost. Wynika z tego, że chętnych do rozwoju taniej i niskoemisyjnej energetyki jest wielu, ale sieci przesyłowe nie mogą ich przyjąć. Skala odmów to około 80 procent.

We wtorek 25 października, odbyło się posiedzenie podkomisji stałej ds. sprawiedliwej transformacji. Wiceminister klimatu i środowiska omówiła pozytywny wzrost odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. Ministerstwo wyjaśniło również problem coraz częstszych odmów przyłączania ich do sieci, a to może zahamować rosnący trend.
Pozytywny wzrost OZE
Według szacunków na koniec sierpnia moc zainstalowana w OZE wyniosła ponad 20,9 GW. W sierpniu ubiegłego roku, było to 14,9 GW.Ministerstwo poinformowało, że największy wzrost odnotowano w fotowoltaice. Moc w PV jest wyższa o 184,3 procent, a łącznie moc zainstalowanych mikroinstalacji wyniosła 8,2 GW. – To dwa Bełchatowy na dachach Polaków – skomentowała wiceminister, odnosząc się do największej elektrowni atomowej w Polsce. Zapowiedzi resortu mówią o dalszym wzroście OZE w polskim sektorze energetycznym. Do 2030 roku może to być 50 GW mocy.
Problemy z przyłączeniem do sieci
Resort odbiera informacje o odmowach przyłączenia do sieci instalacji OZE. – Otrzymujemy coraz więcej takich niepokojących sygnałów dotyczących odmów wydawania warunków przyłączenia do sieci OSD względem inwestorów OZE. Zjawisko staje się główną barierą dalszego rozwoju energetyki odnawialnej zarówno w Polsce, jak i w całej Europie – powiedziała wiceminister.
Skala problemu wzrasta z roku na rok i jak wynika z danych URE(Urząd Regulacji Energetyki) w latach 2017/18 było 260 powiadomień o odmowie przyłączenia do sieci, w 2019/20 było ich 1200, a w latach 2021/22 3459, z czego większość dotyczyła fotowoltaiki.
– Obecnie skala odmów sięga już nawet 60-80 procent wszystkich składanych wniosków – poinformowała wiceminister. MKiŚ wyjaśnia, że powodem jest brak równowagi. Sektor OZE, szczególnie fotowoltaika, rozwija się, natomiast sieci pozostają niezmodernizowane, bo brakuje inwestycji w ich przebudowę.
Sejm ma pracować nad projektem, która ułatwi otrzymanie gruntów oraz pozwoleń na budowę sieci przesyłowych.
Polska Agencja Prasowa/Maria Andrzejewska
Borowski: Bałtyk jest dla Polski rezerwuarem energii, który trzeba zabezpieczyć

Artykuł Sieć przestaje nadążać za rozwojem OZE w Polsce pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.