Sejm otworzył drogę do KPO, ale ustawa odległościowa blokuje jego środki

Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma umożliwić przekazanie Polsce środków Krajowego Planu Odbudowy. RMF FM ustalił jednak, że ich wypłata nie będzie możliwa bez przyjęcia liberalizacji ustawy odległościowej blokującej morskie farmy wiatrowe.
– Bez nowelizacji ustawy wiatrakowej nie będzie możliwa pierwsza płatność – powiedział RMF FM wysoki rangą urzędnik Komisji Europejskiej. Rewizja reformy sądowej ma pozwolić na przyjęcie wniosku Polski o środki z KPO, w tym około 20 mld zł na transformację energetyczną, w tym budowę portu instalacyjnego offshore. Jednak wypłata zależy od przejrzenia wniosku przez Komisję, która może według RMF FM oczekiwać zmian ustawy odległościowej.
Nowelizacja ustawy odległościowej jest kością niezgody między Prawem i Sprawiedliwością a Solidarną Polską podobnie jak reforma sądownictwa. Zasada 10H z obecnego prawa uniemożliwia budowę farm wiatrowych na lądzie w Polsce bliżej niż dziesięciokrotność ich wysokości od zabudowań. W praktyce nie mogą powstawać.
RMF FM/Wojciech Jakóbik
Chmiel: Nie będzie zielonego wodoru w Polsce bez rozwoju OZE. Co z ustawą odległościową?

Artykuł Sejm otworzył drogę do KPO, ale ustawa odległościowa blokuje jego środki pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.