PKEE: Farelka lub grzejnik elektryczny mogą znacznie zwiększyć rachunki za prąd

Polski Komitet Energii Elektrycznej przedstawił zestawienie najpopularniejszych urządzeń dogrzewających. Oszacowano koszty użytkowania m.in. farelki czy grzejnika olejowego.

Krajowa Agencja Poszanowania Energii przygotowała zestawienie najpopularniejszych urządzeń, którymi Polacy dogrzewają swoje domy i mieszkania. Badanie jest zleceniem Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, z którego dowiadujemy się o kosztach użytkowania m.in. „farelki”, grzejnika olejowego oraz promiennikowego.
– Miesięczny koszt energii elektrycznej, pobieranej przez urządzenia dogrzewające, może wahać się od 35 zł do 289 zł. Mając na uwadze długość okresu grzewczego w Polsce nawet do 6 miesięcy, koszt dodatkowego ogrzewania może stanowić znaczną pozycję naszego rachunku za prąd – powiedział Maciej Maciejowski z PKEE.
Eksperci informują ile prądu pobierają urządzenia i zaznaczają, że przy nieuważnym użytkowaniu może dojść do zbudowania bardzo wysokiego rachunku za energię elektryczną. – Istotny jest dobór urządzenia, z którego chcemy skorzystać – w zależności od powierzchni mieszkania lub pomieszczenia oraz oczekiwanej temperatury – dodaje Maciejowski.
Farelka, mimo niewielkich rozmiarów, przy mocy 1500 W oraz użytkowaniu przez trzy godziny dziennie, może zwiększyć rachunek od 35 do 69 zł miesięcznie. Podobnie jest w przypadku grzejnika olejowego. Urządzenie o mocy 2500 W, które będzie działać przez około pięć godzin dziennie, zwiększy koszty o 231-289 zł miesięcznie. Tańszym rozwiązaniem ma być grzejnik promieniowy o mocy 500 W. Przy pracy przez nawet osiem godzin na dobę każdego dnia, zwiększy rachunki o 81-92 zł miesięcznie.
– Niedopasowanie sprzętu, a w efekcie zwiększone zużycie energii, może doprowadzić np. do przekroczenia limitu zamrożenia cen, zapewniającego rozliczenie po tegorocznych stawkach – poinformował Maciej Maciejowski.
Polska Agencja Prasowa/Maria Andrzejewska
Ekspert tłumaczy z czego bierze się wzrost cen energii (WIDEO)

Artykuł PKEE: Farelka lub grzejnik elektryczny mogą znacznie zwiększyć rachunki za prąd pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.