PGE wygrywa w wyścigu o koncesje offshore na jednym z obszarów

Cztery firmy osiągnęły minimum kwalifikacyjne w postępowaniu dotyczącym wydania pozwolenia dla morskich farm wiatrowych na obszarze 43.E.1 – wynika z ogłoszenia wyników postępowania opublikowanego przez resort infrastruktury. PGE Baltica otrzymała największą liczbę punktów.
PGE Baltica w wyścigu o offshore
Resort infrastruktury podał, że minimum kwalifikacyjne osiągnęli wnioskodawcy: PGE Baltica 4, EDF Renewable Offshore Polska I, Cormano i POW-Polish Offshore Wind-Co. – Wnioskodawcy są wskazani w kolejności według malejącej liczby uzyskanych punktów, czyli wnioskodawca na pierwszym miejscu uzyskał największą liczbę punktów – czytamy. Do pozyskania w drugiej turze postępowań o pozwolenia na sztuczne wyspy pod morskie farmy wiatrowe jest łącznie 11 koncesji. Potencjał instalacji, które mogłyby tam powstać szacowany jest łącznie na ok. 11 GW.
Prezes PGE Wojciech Dąbrowski skomentował przyznanie PGE pozwolenia dla morskich farm wiatrowych na obszarze 43.E.1: – Uzyskanie przez PGE największej liczby punktów w postępowaniu w sprawie wydania pozwolenia dla morskich farm wiatrowych na obszarze 43.E.1 jest równoznaczne z uzyskaniem przez PGE pozwolenia na zagospodarowanie tego obszaru. Znajduje się on blisko realizowanych przez nas morskich projektów wiatrowych oraz budowanego portu serwisowego w Ustce, co pozwoli na wykorzystanie efektu synergii i skali prowadzonej działalności. Daje nam to przewagę i wyróżnia spośród konkurencji, ponieważ pozwala na skrócenie procesów i optymalizację kosztów wielu zadań projektowych. Pozwolenie to, obok realizowanych trzech projektów morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej zainstalowanej mocy ok 3,4 GW to kolejny krok do osiągnięcia strategicznego celu PGE, jakim jest posiadanie co najmniej 6,5 GW zainstalowanych mocy wytwórczych na Morzu Bałtyckim do 2040 roku – powiedział Wojciech Dąbrowski.
Pod koniec listopada 2021 roku wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk informował, że resort przewiduje ogłoszenie wyników postępowania rozstrzygającego dla pięciu obszarów pod morskie farmy wiatrowe na przełomie 2022 i 2023 roku, a dla kolejnych sześciu w maju 2023 roku. Na początku stycznia tego roku minister infrastruktury uznał za nierozstrzygnięte postępowanie w sprawie wydania pozwolenia dla morskich farm wiatrowych na obszarze 53.E.1 w związku z tym, że żaden z wnioskodawców nie uzyskał minimum kwalifikacyjnego.
Polska Grupa Energetyczna/Ministerstwo infrastruktury/Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński
Artykuł PGE wygrywa w wyścigu o koncesje offshore na jednym z obszarów pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.