Nowe przepisy drogowe 2022. Lista najważniejszych nowelizacji w tym roku

Nowe przepisy drogowe 2022, czyli dziś podsumujemy rok z punktu widzenia reguł drogowych. Jakie były najważniejsze nowelizacje?

rozwiń >

Nowy taryfikator mandatów

1 stycznia 2022 roku kierowców spotkała całkowicie nowa rzeczywistość. W życie wszedł bowiem długo zapowiadany nowy taryfikator mandatów. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu? Kara 1500 zł. Nieprawidłowe wyprzedzanie? To kosztuje 1000 zł. Przekroczenie prędkości? Uszczupli portfel nawet o 2500 zł. A to nie koniec drastycznych kar. Lista nowości w taryfikatorze jest o wiele dłuższa.

Pełen tekst: Taryfikator mandatów 2022. Kary z punktami karnymi. Pełna lista

Przerejestrowanie auta bez zmiany tablic rejestracyjnych

Oznaczenia lokalizacyjne na tablicach straciły na znaczeniu. Nowe przepisy pozwalają bowiem na zarejestrowanie auta na gdańskich tablicach rejestracyjnych np. w Warszawie. Oczywiście pod warunkiem, że stan oznaczeń jest dobry. To musi ocenić urzędnik. Zmiana oznacza oszczędność dla kierowców. Ta wynosi dokładnie 80 zł.

Pełen tekst: Rejestracja samochodu bez zmiany tablic od 31 stycznia 2022 r.

Ubezpieczyciele z dostępem do bazy punktów karnych

Od 17 czerwca 2022 roku ubezpieczyciele mają dostęp do ewidencji punktów karnych. Tymczasowo poprzez system informatyczny Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego mogą zajrzeć na kontro punktowe kierującego i na tej podstawie zaproponować mu zwyżkę OC podczas wyliczania polisy na kolejny rok.

Pełen tekst: Nowy taryfikator punktów karnych a wyższe OC. Będzie problem?

Nowy taryfikator punktów karnych

We wrześniu 2022 roku mandaty grozy zostały uzupełnione o punkty karne grozy. Dla przykładu za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu kierujący dostanie aż 15 punktów karnych. I nie tylko za to! A to dopiero pierwsza ze złych informacji. Termin przedawnienia punktów staje się dwuletni. I co ważne, będzie liczony nie od momentu popełnienia wykroczenia, a zapłacenia mandatu.

Pełen tekst: Taryfikator punktów karnych 2022. Aktualna tabela!

Podwójne mandaty dla recydywistów

Podwójne mandaty dla recydywistów to rozwiązanie polegające na tym, że kierowcy szczególnie często popełniający szczególnie niebezpieczne wykroczenia drogowe, otrzymają nie mandat podstawowy, a podwojoną kwotę. Co oznacza szczególnie często? Recydywa pojawia się wtedy, gdy kierujący popełnił poważne wykroczenie drugi raz w ciągu ostatnich dwóch lat.

Pełen tekst: Podwójne mandaty dla recydywistów od 17 września 2022 r.

Zniknęła karta pojazdu i nalepka kontrolna na szybę

Na początku września 2022 roku w urzędach rejestrujących pojazdy została wykasowana karta pojazdy i naklejka z numerem rejestracyjnym na szybę. To oznacza, że nowe karty nie będą wydawane, a stare straciły ważność. Identycznie ma się sytuacja w przypadku naklejek kontrolnych. Stare kierowcy mogą po prostu zerwać z szyby.

Pełen tekst: Znika karta pojazdu i naklejka na szybę. Taniej zarejestrujesz auto od września 2022 r.

Konfiskata samochodu pijanego kierowcy

Nowelizacja kodeksu karnego zakłada, że niezależnie od tego czy nietrzeźwy kierowca, który ma we krwi 1,5 promila alkoholu, spowoduje wypadek drogowy czy też nie, utraci swój pojazd. W sytuacji, w której do wypadku nie dojdzie, ale kierujący był w stanie nietrzeźwości, sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku majątku w szczególnych okolicznościach. Recydywistów będzie czekać obligatoryjne orzeczenie przepadku majątku przez sąd, już w sytuacji zawartości 0,5 promila alkoholu we krwi.

Pełen tekst: Kary dla pijanych kierowców. Nowością nie tylko konfiskata auta!

Czy wojsko może zabrać auto? Tak, może! Nowa ustawa

Nowa ustawa, czyli ustawa o obronie Ojczyzny, nadal pozwala na tzw. mobilizowanie samochodów. Nowy akt prawny różni się jednak w tej kwestii od zapisów wcześniejszych, a więc obowiązujących od roku 1967. Tyle że to akurat nie jest dobra informacja dla kierowców. Bo zmiany nie idą na ich korzyść. Uprawnienia wojska są dużo większe.

Pełen tekst: Konfiskata samochodu przez wojsko. Nowa ustawa, stary problem

Powraca temat stref czystego transportu

Po nieudanym starcie, powrócił temat stref czystego transportu w Polsce. A wszystko za sprawą kolejnej nowelizacji przepisów. I to dopiero pierwsza z ciekawych informacji. Druga jest taka, że pierwsza taka strefa powstanie w Krakowie i będzie obejmować… całe granice administracyjne miasta.

Pełen tekst: Strefa czystego transportu. Kraków będzie pierwszy w Polsce

Odebranie prawa jazdy za prędkość niezgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zabieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości na 3 miesiące, nie jest zgodne z ustawą zasadniczą. Tyle że informacja jest połowicznie optymistyczna dla kierowców. Bo trybunał nie kwestionował samej zasadności kary, a procedurę jej wlepiania. Właściwie to fakt, że kierowca ma odebrane prawo do obrony. Czy zapis stanie się zatem martwy? Raczej nie. Nic przynajmniej na to nie wskazuje. Jest jednak inny skutek prawny.

Pełen tekst: Odebranie prawa jazdy za prędkość niezgodne z konstytucją

Reklama

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Czas pracy 2022

Czas pracy 2022

Tylko teraz

Przejdź do sklepu