Najdroższe Święta od 25 lat — jakie prezenty odporne na inflację?

Święta 2022. Wydamy więcej na przygotowania, zwłaszcza na produkty spożywcze — ceny żywności wzrosły względem zeszłego roku o 23%. Nie pomaga również fakt, że aż 47% Polaków jest obecnie obciążonych kredytami i pożyczkami. Na jakie podarunki stawiać w tym roku, by nie dać się inflacji?

Najdroższe Święta od 25 lat. Co podrożało najbardziej?

Święta to czas, który poza radością spędzenia wolnego czasu z rodziną i wyjątkowym klimatem, kojarzy nam się przede wszystkim z zakupami i przygotowaniami. Niestety, w tym roku koszty produktów dadzą nam się we znaki. Wskaźnik cen towarów i usług w listopadzie 2022 roku CPI wyniósł 17,5%.

Wzrost ceny widoczny jest praktycznie w każdej kategorii produktów i usług, również tych niezbędnych do przygotowania Świąt. Według danych GUS za listopad br. w 2022 roku zapłacimy więcej między innymi za:

•             niezbędny do większości wypieków cukier — wzrost ceny o 92,6%

•             równie potrzebna do ciast mąka — 42,2%

•             olej roślinny — 38,8%

•             mleko — 38,1%

Droższa okaże się również choinka i świąteczne ozdoby. Według badania organizowanego przez ZBP na Święta w 2021 roku średnio wydaliśmy 1415 zł (na co składały się: koszty organizacji Świąt i zakupów spożywczych, prezenty i transport). W tym roku planujemy wydać 1427 zł, czyli niewiele więcej. Jednakże, biorąc pod uwagę inflację, w tej cenie uda się nam kupić znacznie mniej. W tym samym badaniu respondenci wskazali, że 29% z nich planuje ograniczyć wydatki na artykuły spożywcze i zakupy związane z organizacją Świąt. Aż 45% Polaków planuje zmniejszyć koszty związane z zakupem prezentów.

Jakie prezenty odporne na inflację?

Pomimo deklarowanych ograniczeń kosztów, większość z nas po cichu liczy na znalezienie prezentu pod choinką. Częstym prezentem od dziadków czy od rodziców są przysłowiowe koperty. Jednak w tym roku warto pomyśleć nad produktem, który zachowa swoją wartość i będzie odporny na szalejącą obecnie inflację. Najbardziej eleganckim i uniwersalnym rozwiązaniem może więc okazać się złoto inwestycyjne. Na rynku można je spotkać w różnych formach.

Złoto jako prezent? Bardziej eleganckie niż gotówka, potencjalnie odporne na inflację

Najczęściej sprzedawane są sztabki o gramaturze od 1 do 100 gramów. Jednak w przypadku prezentów najpopularniejsze są te o wadze od 1 do 5 gram. Ceny takich produktów zaczynają się już od niecałych 300 zł — wymienia Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Stawiając na złotą sztabkę lub monetę jako świąteczny podarunek nie tylko inwestujemy w przyszłość, ale zachęcamy obdarowaną osobę również do zainteresowania się zagadnieniem metali szlachetnych. Dodatkowo złoto sprawdzi się również w sytuacji, gdy chcemy podarować bliskiej osobie pieniądze, ale w nieco bardziej wyszukanej formie niż gotówka – dodaje.

Jedną z zalet złota inwestycyjnego jest łatwa wymiana na gotówkę

Złoto, bez względu na formę, jest nie tylko eleganckim prezentem, ale również sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa finansowego i inwestycyjnego bliskich w tych trudnych i niepewnych czasach. Jednym z jego atutów jest to, że złoto może zostać wymienione na dowolną walutę w każdym kraju, w jakim akurat się znajdujemy.

Bez względu jednak na liczbę potraw na tegorocznym stole i prezentów pod choinką, najważniejsze to spędzenie Świąt w otoczeniu ludzi najbliższych, na rozmowach o tym, co tu i teraz oraz w poczuciu bezpieczeństwa i radości.

Źródło: Tavex