Kowalczyk: Samowystarczalność energetyczna rolników byłaby idealnym rozwiązaniem

Istotną barierą w rozwoju OZE jest przesył energii, dlatego istotne będzie tworzenie spółdzielni energetycznych, które mogłyby być samowystarczalne i to byłby model idealny- powiedział minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas V Międzynarodowej Konferencji Energetyka, Środowisko, Rolnictwo.
Henryk Kowalczyk zaznaczył, że obecny czas jest dobry na dyskusje o OZE, ponieważ rosną koszty energii, a rolnictwo jest dobrym miejscem na ich rozwój. – OZE doposażone w magazyny energii będą wspierane przez rząd. O ile energia z wiatru i słońca jest niestabilna, to bardzo stabilny jest biogaz. Komponowane są różne źródła finansowania, jednym z nich jest KPO, ale również program wsparcia obszarów wiejskich na lata 2014-2020. Zachęcamy, by rolnicy zainteresowali się biogazowniami, które będą komplementarnym rozwiązaniem razem z fotowoltaika i magazynami energii. Kolejnym źródłem finansowania będzie wspólna polityka rolna na lata 2023-2027 – powiedział.
– Istotną barierą w rozwoju OZE jest przesył energii, dlatego istotne będzie tworzenie spółdzielni energetycznych, które mogłyby być samowystarczalne i to byłby model idealny. Energia odnawialna może być również dodatkowym źródłem dochodu w rolnictwie – podkreślił minister rolnictwa.
Opracował Michał Perzyński
Artykuł Kowalczyk: Samowystarczalność energetyczna rolników byłaby idealnym rozwiązaniem pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.