Konsultant PARP pomoże znaleźć źródło dofinansowania dla firmy

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zachęca do korzystania z usług konsultantów. Jak przedsiębiorcy mogą uzyskać bezpłatną pomoc informacyjną?

Zamów rozmowę z konsultantem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Dowiesz się o możliwościach dofinansowania dla Twojej firmy

Nieznajomość dostępnej oferty wsparcia czy czasochłonne wczytywanie się w zapisy dokumentacji konkursowej, jeśli tylko taka perspektywa powstrzymuje Cię przed pozyskaniem środków na rozwój swojej działalności, to możesz przygotować już długopis. Konsultant z infolinii Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zadzwoni do Ciebie w umówionym terminie i pomoże sprawnie znaleźć odpowiednie źródło finansowania dla Twojej firmy.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości od lat zaangażowana jest w tworzenie warunków do rozwoju polskich firm, edukując, szkoląc oraz przekazując bezpośrednie środki finansowe dzięki realizacji programów unijnych, które wspierają ich innowacyjność i konkurencyjność.

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa już wkrótce będą mogły skorzystać z bogatej oferty finansowania na lata 2021-2027. W ramach tzw. nowej perspektywy finansowej realizowane są programy takie jak:

  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, gdzie wsparcie firm będzie obejmować realizację całego procesu badawczo-rozwojowego i wdrożenia innowacji z uwzględnieniem wprowadzania rozwiązań cyfrowych, czy przestawienia biznesu na bardziej zielony. Przewidziano również środki na ekspansję zagraniczną oraz przygotowywanie wniosków aplikacyjnych do programów typu Horyzont Europa. Program pozwoli także na rozwój usług instytucji otoczenia biznesu takich jak akceleratory, klastry, ośrodki innowacji oraz szerokie wsparcie startupów.
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (oferta dostępna dla województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego z wyłączeniem Warszawy i przyległych powiatów), który będzie wspierał zmiany procesów wzorniczych np. w zakresie ekoprojektowania, projekty z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego, przyspieszenie automatyzacji i robotyzacji produkcji, a także rozwój startupów. W ramach wsparcia dla Polski Wschodniej uwzględniono także rozwój transportu miejskiego i sieci drogowych oraz tworzenie ponadregionalnych produktów (szlaków) turystycznych.
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, w którym zaplanowano działania szkoleniowo-doradcze na rzecz rozwoju kompetencji w m.in. obszarach: gospodarki nisko- i zeroemisyjnej, w tym gospodarki o obiegu zamkniętym, równego dostępu do wybranych produktów i usług, zgodnie z założeniami Europejskiego Aktu o Dostępności, a także wsparcie dla firm znajdujących się w okresowych trudnościach.

Programy składają się z działań, głównie dofinansowań, wspierających przedsiębiorstwa z różnych branż i regionów. Nowe Fundusze Europejskie oferują wsparcie na różnym etapie rozwoju od dojrzałych firm prowadzących działalność badawczo-rozwojową po wsparcie osób fizycznych – indywidualnych innowatorów czy firm potrzebujących pierwszych środków na start.

– Nasze wieloletnie doświadczenia pokazują, że często istotną barierą w skorzystaniu z unijnego wsparcia jest obawa przedsiębiorców przed całym procesem aplikowania o środki unijne. Zupełnie niepotrzebnie. Ubieganie się o wsparcie z Funduszy Europejskich naprawdę może dać firmom niepowtarzalną szansę na realizację, odkładanych często, planów biznesowych. Niezbędne jest oczywiście aktywne działanie i zaangażowanie w przygotowywanie wniosku o dofinasowanie. Przedsiębiorcy nie muszą robić tego sami, zachęcamy do korzystania z usług informacyjnych naszych konsultantów, którzy wskażą od czego zacząć i na co zwracać uwagę, tworząc wniosek aplikacyjny – mówi Aneta Zielińska-Sroka, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Marketingu w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Kontakty dla przedsiębiorców

Infolinia PARP działa już od 18 lat, udzielając bezpłatnej pomocy informacyjnej przedsiębiorcom, którzy korzystają lub chcą skorzystać z programów unijnych oferowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Wśród dostępnych kanałów komunikacji znajdują się:

  • kontakt e-mailowy: info@parp.gov.pl; info_uslugirozwojowe@parp.gov.pl
  • formularz kontaktowy online: dostępny w zakładce „Kontakt” na stronie www.parp.gov.pl
  • formularz rezerwacji rozmowy: dostępny na stronie www.parp.gov.pl, w prawym dolnym rogu strony (opcja „Porozmawiaj z Konsultantem”, w zakładce „Zarezerwuj rozmowę”)
  • infolinia: 801 332 202; 22 574 07 07
  • live chat: dostępny na stronie www.parp.gov.pl, w prawym dolnym rogu strony (opcja „Porozmawiaj z Konsultantem”)
  • Facebook Messenger: profil Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości @parpgovpl

Konsultanci PARP na bieżąco odpowiadają na pytania oraz wskazują, jakie możliwości dostępne są dla wnioskodawców w ofercie Agencji. Doradcy dostępni są od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:30 do 16:30.

– Jako PARP wychodzimy naprzeciw potrzebom polskich firm i proponujemy fachową pomoc na każdym etapie ubiegania się o dofinansowanie. Naszą rolą jest zachęcanie osób prowadzących działalność do rozwijania jej i wspierania ich przedsiębiorczości. Ostatnie badania satysfakcji naszych klientów dowodzą, że działania te realizujemy z sukcesem. 94% klientów infolinii jest zadowolonych z rozwiązania sprawy. Jeśli chodzi o wsparcie mailowe, obecnie na 98% zgłoszeń odpowiadamy w ciągu zaledwie jednego dnia roboczego, a zdaniem 91% badanych nasz czas reakcji jest satysfakcjonujący – podkreśla Aneta Zielińska-Sroka.