Komisja Europejska chce skrócić drogę instalacji fotowoltaiki w krajach UE

Bruksela skraca drogę instalacji paneli fotowoltaicznych, żeby skuteczniej walczyć z kryzysem energetycznym. Według Komisji Europejskiej, odnawialne źródła energii mają być priorytetem interesu publicznego. 

Zmiana przepisów ma przyspieszyć rozwój OZE
Nowa propozycja Brukseli mówi o możliwości rozpatrzenia wniosków na projekty fotowoltaiczne w ciągu miesiąca. Przyspieszeniu mogą również ulec projekty dotyczące energetyki wiatrowej i ciepłownictwa. To sposób Komisji Europejskiej na walkę z kryzysem energetycznym. 
Zmiana przepisów ma dotyczyć instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków w Unii Europejskiej. Te regulacje mają również napędzać rozwoju czystej i niskoemisyjnej energetyki. KE proponuje, żeby państwa członkowskie określiły projekty OZE jako ważne dla interesu publicznego. 
Skrócenie okresu rozpatrywania wniosków ma również dotyczyć rozbudowy i odnowy systemów wiatrowych. W sytuacji wzrostu mocy poniżej 15 procent, podłączenie do sieci powinno nastąpić w ciągu miesiąca. W przypadku fotowoltaiki natomiast zlikwidowany zostanie przepis o ocenie oddziaływania projektu na środowisko, ale dotyczy to tylko tych farm, które nie zajmują dodatkowej, wyłącznej przestrzeni. Zmiany zachodzą również z polityce dotyczącej pomp ciepła, których proces instalacji nie powinien przekraczać trzech miesięcy. 
Die Zeit/Maria Andrzejewska  
Komisja może przyspieszyć boom pomp ciepła w Polsce

Artykuł Komisja Europejska chce skrócić drogę instalacji fotowoltaiki w krajach UE pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.