Jóźwicki: Europejski Sojusz Przemysłu Fotowoltaicznego to kolejny krok do uniezależnienia energetycznego

Dziewiątego grudnia w Brukseli został powołany do życia Europejski Sojusz Przemysłu Fotowoltaicznego, który ma na celu stworzenie silnej europejskiej branży fotowoltaicznej. Politycznym liderem przedsięwzięcia jest Komisja Europejska, wsparcie zapewnia EIT – Europejski Instytut Innowacji i Technologii. Wykonawcą będzie fundusz EIT InnoEnergy, który wcześniej inwestował między innymi w przemysł bateryjny. W ten sposób Europa chce uniezależnić się od innych krajów spoza niej – pisze Marcin Jóźwicki, współpracownik BiznesAlert.pl.

Celem Europy jest osiągnięcie 30 GW rocznie w energetyce fotowoltaicznej do 2025 roku. Ma to się przełożyć na dodatkowe 60 miliardów Euro PKB oraz 400 tysięcy nowych miejsc pracy.Zwiększenie zdolności produkcyjnych w UE będzie miało kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów planu REPowerEU, zgodnie z którymi do 2025 roku mają zostać zainstalowane nowe panele fotowoltaiczne o mocy ponad 320 GW, a do 2030 roku – o mocy niemal 600 GW.REPowerEU to plan Komisji Europejskiej polegający, między innymi, na uniezależnieniu Europy od rosyjskich paliw kopalnych na długo przed 2030 rokiem, w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.
Przekazując realizację projektu EIT InnoEnergy, jest duża szansa, że zostanie wykorzystane bogate doświadczenie, które fundusz ten zdobył w zarządzaniu Europejskim Sojuszem Baterii, który po wdrożeniu w 2017 roku, stworzył skuteczny plan rozwoju łańcucha wartości. Portal evertiq.pl cytuje Diego Pavia, dyrektora generalnego EIT InnoEnergy, który zapowiedział: ”Tak jak w przypadku sektora baterii, dla którego działamy w ramach EBA, chcemy wzmocnić sektor fotowoltaiki poprzez budowę łańcucha wartości oraz sieci partnerów. Chcemy przyśpieszyć rozwój projektów w całym łańcuchu wartości sektora PV z korzyścią dla obywateli UE”.
Przedsięwzięcie ma konkretne cele, które obejmują takie działania, jak identyfikowanie wąskich gardeł, podczas zwiększania skali produkcji, dywersyfikacja dostaw w celu zmniejszenia zależności Europy. Jednocześnie mają zostać stworzone nowe możliwości inwestycyjne, których celem będzie przyciągnięcie prywatnych inwestycji. Procedury dotyczące nowych zezwoleń mają zostać uproszczone, a dostawy surowców i komponentów potrzebnych do produkcji mają być zabezpieczone. Sojusz ma także wspierać wiodące innowacje poprzez badania finansowane przez Unię Europejską. Wspomagane mają być także działania, mające rozwiązać problemy niedoboru wykwalifikowanych pracowników w tym sektorze.
Portal gramwzielone.pl cytuje Thierrego Bretona, europejskiego komisarza ds. rynku wewnętrznego, któryPodczas inauguracji Sojuszu, stwierdził: „Wiele krajów poza Unią Europejską udziela ogromnego wsparcia branżom czystych technologii i przyciąga do siebie podmioty z Europy. UE musi wzmocnić swoje działania inwestycyjne i otoczenie regulacyjne, aby nasze moce produkcyjne w obszarze czystych technologii mogły rosnąć, tworzyć nowe miejsca pracy w Europie i być konkurencyjne w skali świata. Nowy Europejski Sojusz Przemysłu Fotowoltaicznego to kluczowa inicjatywa mająca na celu zmniejszenie zależności oraz zwiększenie zdolności produkcyjnych technologii fotowoltaicznych w UE do 30 GW rocznie do 2025 roku w całym łańcuchu wartości.”.
Komisja Europejska rozpoczęła prace nad sojuszem w październiku zeszłego roku i od tego czasu ogłosiła otwarte zaproszenie dla podmiotów gospodarczych, instytutów badawczych, stowarzyszeń konsumentów, organizacji pozarządowych i innych zainteresowanych sektorem fotowoltaicznym.W tym okresie od zatwierdzenia przez Komisję do dzisiejszego uruchomienia sojuszu, wielu graczy z branży energii słonecznej wezwało UE do przyspieszenia działań w zakresie produkcji energii słonecznej, a także do przyjęcia środków podobnych do tych, które do tej wprowadziły Stany Zjednoczone i Indie. Uruchomienie Sojuszu Przemysłu Fotowoltaicznego nastąpiło kilka dni po opublikowaniu przez Międzynarodową Agencję Energii raportu, przewidującego, że globalna moc fotowoltaiczna potroi się w latach 2022-2027.
Grądzik: Smart grid uratuje Niemcy po błędach przeszłości

Artykuł Jóźwicki: Europejski Sojusz Przemysłu Fotowoltaicznego to kolejny krok do uniezależnienia energetycznego pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.