Jak zapewnić bezpieczeństwo w czasach kryzysu energetycznego? Debata na EuroPower 2022 (RELACJA)
W czasach kryzysu energetycznego okazuje się jak ważne jest stawianie na bezpieczeństwo. Jakie wyzwania stoją przed rynkiem energii elektrycznej i gazu? Jak zareaguje na to państwo? Rozmawiali o tym uczestnicy debaty na konferencji EuroPower 2022 pod patronatem medialnym BiznesAlert.pl.
Debata na EuroPower 2022
Dyskusję panelową na tegorocznej, 36. edycji konferencji EuroPower poprzedziło podpisanie porozumienia pomiędzy Urzędem Regulacji Energetyki a pięcioma największymi operatorami sieci dystrybucyjnej: Tauron Dystrybucja, PGE Dystrybucja, Energa Operator, Stoen Operator i Enea Operator. Owo porozumienie ma pomóc w przygotowywaniu sieci dystrybucyjnej i otoczenia regulacyjnego do transformacji energetycznej. – Podczas podpisania dokumentów głos zabrał prezes URE Rafał Gawin: – Karta efektywnej transformacji, jako porozumienie regulatora i przedsiębiorstw, wpisuje się w proces dostosowania sieci do nowej architektury rynku opartej w głównej mierze rozproszone z dużym udziałem OZE. Karta tworzy stabilne otoczenie regulacyjne dla przedsiębiorstw w długim horyzoncie. Wdrożenie jej pomoże ułatwić podejmowanie decyzje inwestycyjne, ale powinno również ułatwić operatorom pozyskiwanie źródeł finansowania – powiedział Gawin. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.
URE i operatorzy sieci dystrybucyjnych podpisują porozumienie, które ma ułatwić transformację
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki odniósł się także do kwestii mrożenia cen energii: – Interwencja w działania rynkowe powinna być określona w czasie, abyśmy wiedzieli jak długo ona ma trwać. Dwie kategorie działań wdrożonych na naszym ryku wpisują się w to, co zostało zarekomendowane na rynku europejskim. My włączyliśmy do tego mechanizm ceny maksymalnej. Regulujemy rynek, nie po to, by tworzyć przewagi konkurencyjne – chcemy, by umożliwiło to przejście przez okres niestabilności. Rozwiązanie zaproponowane przez Komisję Europejską jest zbiorem różnych rozwiązań wdrożonych w kilku państwach członkowskich – powiedział.
Jednym z tematów dyskusji panelowej o bezpieczeństwie energetycznym była planowana przez rząd aktualizacja strategii energetycznej do 2040 roku, czyli PEP2040. Odniósł się do tego wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. – Trwają wewnętrzne konsultacje w ministerstwie klimatu i środowiska na poziomie wkładu przed Radą Ministrów, takie dyskusje mają miejsce również w innych resortach. Później przyjdzie czas na szersze konsultacje w gronie ekspertów. W 2023 roku wchodzi kilka znacznych regulacji, które już odzwierciedlają zmiany – powiedział. Dodał on, że w 2030 roku Polska przekroczy 50 GW mocy zainstalowanej w OZE. – To jest całkowicie realne. Udział w zużyciu energii może przekroczyć 50 procent i wierzę, że się tak stanie. Konieczna jest jednak modernizacja bloków 200 MW, nie wszystkich, ale części, to da nam stabilną moc w podstawie. Uwzględniając kalendarz polityczny, patrząc na kampanię wyborczą, wierzę, że aktualizacja PEP będzie miała miejsce do połowy przyszłego roku. Jednak nie jest to coś pewnego – zastrzegł wiceminister klimatu i środowiska.
Rząd może zaktualizować PEP2040 do połowy przyszłego roku
Wiceprezes Taurona ds. korporacyjnych Artur Warzocha zauważył, że jeszcze trzy lata temu żyliśmy w innej rzeczywistości, jeśli chodzi o otoczenie regulacyjne, prawne i geopolityczne. – My jako Tauron już wtedy podjęliśmy decyzję o transformacji. Wiedzieliśmy, że będzie to trudny i ambitny szlak, ale decyzja została podjęta. Cała transformacja to ogromne wyzwanie, aby zapewnić odpowiednie usługi dla naszych klientów. W Tauronie mamy cały czas bloki węglowe, w tym ten najbardziej znany – 910 MW w Jaworznie. Blok ten działa już sprawnie, wychodzi z okresu wieku dziecięcego. Niebawem będzie to blok w pełni funkcjonalny i elastyczny. W czasie, kiedy budowaliśmy blok w Jaworznie, tworzyliśmy jednocześnie Zielony Zwrot Taurona. Do 2030 roku chcemy przekroczyć 3,6 GW w OZE. To jest wyzwanie inwestycyjne, które będzie potrzebowało miliardów złotych. W tym celu powołaliśmy Tauron Zielona Energia, która ma skupić się na zagadnieniach związanych z transformacją – powiedział Warzocha.
Za nami debata inauguracyjna na temat bezpieczeństwa i optymalizacji energetycznej Polski. @BiznesAlert @Ireneusz_Zyska @UREgovPL @PwCPolska @TauronPE #EuroPOWER2022 #OZEPOWER2022 pic.twitter.com/VFGNQxxIzd
— Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE Power (@EuroPOWERKonf) November 7, 2022
Z kolei wiceprezes Gaz-System Artur Zawartko odniósł się do obecnej sytuacji na rynku gazu: – Widzimy spadek popytu na gaz poprzez zmniejszenie przesyłu naszymi magistralami. Nie wiemy na ile jest to zmiana polityki spółek, firm, konsumentów, a na ile kwestia czystej ekonomii. My nie przeprowadzamy inwestycji z roku na rok. To wymaga czasu. FSRU jest inwestycja skalowalną, będzie mógł sprowadzać od 6 do nawet 12 mld m sześc. gazu. Mamy rozmowy z partnerami z innych państw, Czech, Słowacji, a nawet Węgier. Gazociąg Baltic Pipe ma osiągnąć do końca listopada pełną przepustowość, nie jak było to planowane pierwotnie do końca stycznia – przypomniał Artur Zawartko.
Opracowali Mariusz Marszałkowski i Michał Perzyński
Artykuł Jak zapewnić bezpieczeństwo w czasach kryzysu energetycznego? Debata na EuroPower 2022 (RELACJA) pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.