Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?

Zwierzętom także grozi hipotermia, jest ona śmiertelnie niebezpieczna. Silne mrozy zagrażają zwierzętom, zwłaszcza tym dziko żyjącym, czy na co dzień żyjącym na podwórzach. Lekarz weterynarii Marcin Ratyński z Olsztyna apeluje, by w czasie nadchodzących mrozów zabrać zwierzęta z podwórzy do domów, a tym dziko żyjącym umożliwić schronienie, np. w piwnicach.

Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?

„Zwierzętom także grozi hipotermia, jest ona śmiertelnie niebezpieczna. Każde zwierzę ma inne futro, inną odporność na zimno, ale tak wielkie mrozy zdecydowanie dla wszystkich zwierząt są niebezpieczne. Na tak wielkie mrozy powinno się zabrać np. stróżujące psy do pomieszczeń, tam, gdzie jest dodatnia temperatura” – powiedział PAP lekarz weterynarii z Olsztyna Marcin Ratyński i dodał, że żaden pies tak mroźnej nocy nie powinien spędzać w budzie.

Jak ochronić psa przed zimnem?

„Budy przed zimą oczywiście powinny być ocieplone, ale tak wielki mróz zagraża zwierzętom, one zdecydowanie powinny być zabrane do cieplejszych pomieszczeń” – zaapelował weterynarz. Dodał, że zwłaszcza wiejskie psy, niestety trzymane często na łańcuchach, na nadchodzącą noc powinny być uwolnione i np. zamknięte w oborze, czy stajni z innymi zwierzętami – one wspólnie wydzielają ciepło i wzajemnie się ogrzewają.

„Zwierzęta domowe wyprowadzając na spacer należy ubrać w ubranka. Przy takim mrozie zwierzęta bez ubrania to tak, jakby człowiek wyszedł w lekkiej odzieży na mróz” – powiedział dr Ratyński.

Jak ochronić kota przed zimnem?

Niskie temperatury zagrażają też wolno żyjącym kotom. Doktor Ratyński zaapelował, by tej nocy i w kolejne mroźne dni uchylić piwniczne, czy garażowe okienka, by w pomieszczeniach schroniły się koty.

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

Reklama

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy

Tylko teraz

Przejdź do sklepu