EBOR zainwestował ponad 1,1 mld euro w polskie OZE

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainwestował dotąd ponad 1,1 mld euro w produkcję energii odnawialnej w Polsce – poinformował we wtorek EBOR.
Inwestycje EBOR w Polsce
– EBOR zainwestował do tej pory ponad 1,1 mld euro w wytwarzanie energii odnawialnej w Polsce, z czego większość w elektrownie wiatrowe – wskazał EBOiR we wtorkowej informacji. Dodano, że całkowite inwestycje w polski sektor energetyczny „o wartości 1,6 mld euro obejmują również projekty wzmacniające sieć przesyłową energii elektrycznej”.
W ostatnich trzech latach, jak wskazano, bank wyasygnował blisko 500 mln euro na wsparcie produkcji pojazdów elektrycznych w Polsce. – W tym roku EBOR planuje zainwestować w Polsce 800 mln euro – zapowiedział cytowany we wtorkowym komunikacie wiceprezes EBOR Mark Bowman. Dodał, że działalność Banku w Polsce dotyczy w trzech czwartych zielonej gospodarki, w tym energii odnawialnej. – Polska wzmocniła swoje bezpieczeństwo energetyczne i zmniejszyła zależność od rosyjskiego gazu i węgla, ale czeka ją jeszcze wiele pracy w zakresie zielonej transformacji – ocenił. Zadeklarował, że EBOR jest gotowy zwiększyć finansowanie projektów dot. OZE, dekarbonizacji i bezpieczeństwa energetycznego w Polsce.
Zgodnie z informacją, Mark Bowman będzie przebywał z wizytą w Polsce od 29 listopada do 1 grudnia. Ma się spotkać z przedstawicielami rządu i kluczowych firm prywatnych z sektora wytwarzania energii. Rozmowy mają dotyczyć m.in. transformacji niskoemisyjnej i bezpieczeństwa energetycznego – poinformowano.
EBOR jest instytucją finansową promującą rozwój sektora prywatnego w państwach przechodzących transformację gospodarczą i ustrojową. Finansuje działania na rzecz ochrony klimatu oraz rozwój zapewniający ochronę środowiska (zrównoważony rozwój). Od 1991 roku, gdy bank rozpoczął działalność w Polsce, zainwestował 12 mld euro m.in. w zrównoważoną infrastrukturę, zieloną energię, sektor finansowy, przemysł, gospodarkę żywnościową.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju/Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński
Artykuł EBOR zainwestował ponad 1,1 mld euro w polskie OZE pochodzi z serwisu BiznesAlert.pl.