Czy 6 stycznia sklepy są otwarte? Gdzie w święto Trzech Króli zrobimy zakupy?

Sklepy otwarte 6 stycznia? Święto Trzech Króli to święto ustawowo wolne od pracy. Oznacza to, że sklepy, centra handlowe i dyskonty będą zamknięte. Czy nie ma zatem szansy na zrobienie zakupów? Sprawdźmy!

Zgodnie z przepisami większość sklepów 6 stycznia będzie nieczynna. Które sklepy będą czynne? Otwarte mogą być te sklepy, w których obsługiwał będzie sam właściciel. Podstawowe zakupy będzie można zrobić oczywiście też w sklepach na stacjach benzynowych. A jak to wygląda w pozostałych sklepach w święto Trzech Króli? 

Biedronka, Lidl, Kaufland – czy są otwarte 6 stycznia?

6 stycznia nie zrobimy zakupów w najpopularniejszych dyskontach, sklepy sieci takich jak: Biedronka, Lidl, Netto czy Aldi. 6 stycznia Dino, Polomarket, Spar, Kaufland czy E.Leclerc rówież będą zamknięte.

Supermarkety i hipermarkety – czy będą czynne 6 stycznia?

Supermarkety i hipermarkety w piątek 6 stycznia będą zamknięte. Wyjątkiem mogą być franczyzowe sklepy sieci Carrefour Express, w których o ich otwarciu w dni świąteczne zdecydują właściciele, bo to oni jedynie mogą prowadzić sprzedaż. Jeśli planujemy tam zakupy, warto dowiedzieć się wcześniej w konkretnej lokalizacji. Większość sklepów więc będzie zamknięta.

Czy sklepy Żabka są czynne 6 stycznia?

O tym, czy sklepy sieci Żabka będą czynne w święto Trzech Króli zdecydują sami franczyzobiorcy. Jeśli chcą otworzyć sklepy, sprzedaż muszą prowadzić osobiście. O tym, które placówki i w jakich godzinach będą otwarte najlepiej można sprawdzić na stronie internetowej sklepu, w aplikacji lub bezpośrednio w lokalnej placówce.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni nie dotyczy zakazu takich placówek jak: kwiaciarnie, apteki, sklepy internetowe, sklepy z pamiątkami w turystycznych miejscowościach, saloniki prasowe, cukiernie itp. (Dziennik Ustaw – rok 2021 poz. 936). 6 stycznia, w święto Trzech Króli sklepy z tym asortymentem będą więc czynne. W przypadku sklepów franczyzowych decyzja pozostaje w rękach właścicieli. Serwisy partnerskie sklepów internetowych również będą działać.