Bezpieczny kredyt rozważany przez duże banki

Wejście w „bezpieczny kredyt” proceduje osiem banków mających 50 proc. udziału w rynku kredytów hipotecznych; zainteresowane są też banki spółdzielcze – poinformował w piątek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Bezpieczny kredyt – ustawa już niebawem 

1 lipca wchodzi w życie ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. „bezpieczny kredyt 2 proc.” z dopłatą państwa do rat. Kredyty będą udzielane przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

„Wejście w +bezpieczny kredyt 2 proc.+ proceduje osiem banków mających 50 proc. udziału w rynku kredytów hipotecznych” – przekazał w piątek na Twitterze minister rozwoju. „Odnotowujemy również zainteresowanie Grupy PBS i SGB, co daje szansę na udział w programie dużej sieci banków spółdzielczych” – dodał szef MRiT.

Bezpieczny kredyt –  dla osób do 45. roku życia

Zgodnie z ustawą, „bezpieczny kredyt” z okresowo stałą stopą procentową będzie mogła zaciągnąć osoba do 45. roku życia; jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich. Kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie – osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie będą mogły mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Bezpieczny kredyt –  do jakiej kwoty? 

Kwota „bezpiecznego kredytu” nie będzie mogła przekroczyć 500 tys. zł albo – jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko – 600 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu będzie można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Bezpieczny kredyt –  dopłata do rat w limicie czasowym 

Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych). W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe (jeśli będą pobierane).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Bezpieczne kredyty” będą udzielane do końca 2027 r.

Reklama

Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami